ABD'nin Yeni Yüksek Tansiyon Tanımı Fayda Sağladı

Yayınlanma Sağlık


Geçtiğimiz yıl Amerikan Kalp Derneği, Amerikan Kardiyoloji Okulu ile birlikte yüksek tansiyon tanımını güncellemiş, daha önce yüksek tansiyon olarak kabul ettiği 140/90 ve üzeri olan değeri, 130/80 ve üzeri olarak yeniden tanımlamıştı. Yeni tanımla birlikte ABD'de 20 yaş ve üstü yüksek tansiyonlu kişilerin sayısı 31 milyondan 
105 milyona çıktı. 
 
Yeni tanımlamanın yürürlüğe girmesinin sonrasında ABD’de ölümlerin ve kalp hastalıklarının ne ölçüde önlenebildiğini belirlemeye yönelik yeni bir araştırmaya göre, insanların tansiyonlarını yeni tansiyon kriterlerine uygun olarak kontrol altında tutması gerçekten işe yarıyor. 
 
JAMA Cardiology dergisinde yayımlanan araştırmanın tahminlerine göre 40 yaş ve üstü kişilerin tansiyonlarının yeni eşiğin altında tutması 334.000 ölüm vakasını engelleyebilir. Engellenebileceği tahmin edilen kalp krizi ve felç vakalan ve kalp-damar hastalıklan sonucu oluşan başka vakaların toplam sayısı 610.000. 
 
Buna göre tansiyonun daha düşük bir eşikle sınırlanmaya başlanması fazladan 156.000 ölüm vakasını ve fazladan 340.000 kalp-damar hastalığı vakasını önlüyor. New Orleans'taki Tulane Üniversitesi'nden epidemiyolog Jiang He'ye göre araştırma verileri, daha düşük tansiyon eşiğinin faydalı etkilerini gösteriyor. 
 
Ancak tansiyon kontrolüyle ilgili yeni kurallann uygulanması, toplam 83 milyon (eskisinden 11 milyon fazla) yetişkine tansiyon ilaçlan reçete edilmesini gerektiriyor. Bu ilaçlarınsa böbrek hasarı ve aşırı düşük tansiyon gibi olası yan etkileri var. 
 
He, düşük tansiyon kaynaklı böbrek hasarının kalıcı olup olmadığının anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini, yine de tansiyon ilacı almanın maliyetinin bir kalp kriziyle ya da felçle baş etmenin maliyetinden çok daha düşük olduğunu belirtiyor.