Beyin sarsıntısını belirleyen kan testi

Yayınlanma SağlıkBeyin sarsıntısı sinir sistemine hasar veren önemli bir sağlık sorunudur. Ancak bugüne kadar beyin sarsıntısının teşhisi çok zordu. Vücutlarına darbe alan insanların beyin sarsıntısı geçirip geçirmediğini anlamaya çalışan doktorlar, hastalara semptomlarla ilgili sorular sorarak bir fikir edinmeye çalışır.

Lawson Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, beyin sarsıntılarının teşhis edilmesine yarayan yeni bir kan testi geliştirdi. Dr. Mark Daley ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Metabolomics’te yayımlandı.

Geliştirilen test hastalardan alınan kan örneklerindeki çeşitli metabolitlerin (metabolizma ürünü moleküllerin) miktarının ölçülmesine dayanıyor. Araştırmacılar 174 ayrı metabolitin sağlıklı ve beyin sarsıntısı geçirmiş insanların kanlarındaki miktarlarını incelemiş. Sonuçlar sağlıklı ve hasta insanlar arasında önemli farklar olduğunu gösteriyor. Sadece bir metabolite bakarak beyin sarsıntısını teşhis etmek mümkün değil. Ancak 20-40 metabolitin kandaki miktarını belirleyerek %90’ın üzerinde bir doğrulukla beyin sarsıntısı teşhis edilebiliyor.

Yapılacak çalışmalar sayesinde geliştirilen kan testinin sadece teşhis sırasında değil aynı zamanda beyin sarsıntısının sonuçlarını öngörmede ve rehabilitasyon sırasında da faydalı hale geleceği tahmin ediliyor.