Beyin Sinyallerinin Ölçümü ile Anesteziye Tepki Tahmin Edilebilir

Yayınlanma Sağlık

Anestezi ilaçlarının dozu herkes için aynı yöntemle hesaplanıyor, oysa tepkilerin farklı olduğunu günlük yaşam tecrübelerimizden biliyoruz. Anesteziden çıkar çıkmaz günlük yaşamına kaldığı yerden devam edenler olduğu gibi ayıldıktan saatler sonrasını dahi hatırlamakta güçlük çekenler oluyor.

PLOS Computational Biology dergisinin 14 Ocak 2016 sayısında yayımlanan bir çalışma beyin sinyallerini ölçerek hastaların anestetik ilaçlara direncini ölçmeye ve anlamaya çalışıyor.

Massachusetts General Hospital’da ve Harvard Medical School’da yürütülen çalışmada 20 hastaya propofol adı verilen anestetik ilacın düşük bir dozunu vererek hastaları uyku ve uyanıklık arası bir hale sokan ekip hastalara sorular sorup hastaların beyin sinyallerini ölçtü. İlaca direnen ve teslim olan hastaların beyin sinyalleri arasında çok fark olduğu bulundu.

İlaca direnen hastaların hem anestezi öncesi hem de anestezi sırasında alfa dalgaları daha güçlü çıktı. Her ne kadar çalışmada incelenen hasta sayısı az olsa da bu çalışma anestetik ilaçlarda kişiye özel dozlar geliştirilmesine önemli bir katkı sunabilir.