Kablosuz elektrik aktarımı mümkün mü?

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

Kablosuz bir şekilde elektrik aktarmak sizce de güzel olmaz mıydı? Bir düşünsenize.

Cep telefonunuzu sehpanızın üzerine koyduğunuz zaman cep telefonunuz kablosuz olarak şarj edilebilecek. Şu an için bu size tamamen bilim kurgu filmlerinin bir parçası gibi gelebilir ama yeni gelişmelere bakarsak hiç de öyle değil.

Kablosuz elektrik aktarımı üzerine çalışmalar yürütenlerden biri de Intel. Intel, son olarak kaydettiği bir ilerlerme sayesinde 60 watt’lık bir ampülü elektrik kaynağından 1 metre uzakta yakabilmiş. Intel’in ”Wireless Energy Resonant Link(WREL)” adını verdiği bu teknoloji şu an için temel mantıkta çalışıyor ama WREL mühendislerinin dediği gibi bu teknoloji halen geliştirilmeli. Çünkü şu an geldikleri noktada elektrik aktarımı yapılırken enerjinin %25′i yok olmuş. Isı’ya dönüşen enerji yüzünden hiç bir devre, transformatör vs. %100 performans ile çalışamaz ama %25 gibi bir kayıp çok büyük bir eksi.

Intel’in kaydettiği bir başka gelişme ise bu teknolojinin canlılara zarar vermediği. Eskiden kablosuz elektrik aktarmanın oluşturduğu magnetik alanın canlılara zarar verdiği söyleniyordu. Ama Intel böyle bir durumun olmadığını ve kablosuz bir şekilde elektrik aktarmanın tamamen zararsız olduğunu söylüyor.