Enerji Harcamayan Soğutucu Malzeme

Yayınlanma Bilim ve teknoloji


Colorado Üniversitesi'nde çalışan bir grup araştırmacı doğrudan güneş ışığına maruz kalan maddeleri bile hiç enerji harcamadan soğutabilen bir malzeme geliştirdi.

Dr. Xiaobo Yin ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçlan Science'ta yayımlandı. Tüm nesneler doğal olarak sahip oldukları ısıyı yayar. Bu durum nesnelerin gece vakti ısı kaybetmesine ve soğumasına neden olur.

Ancak gündüzleri güneş ışığının soğurulmasıyla alınan az miktarda enerji bile doğal olarak yayılandan daha fazla olduğu için doğrudan güneş ışığına maruz kalan malzemeler ısınır.

Araştırmacıların geliştirdiği malzeme bir nesnenin yüzeyine uygulandığında hem güneş ışığını etkin bir biçimde yansıtıyor hem de doğal olarak yayılan ısının kaçmasına imkan veriyor. Böylece hiç enerji harcamadan üzerini kapladığı malzemenin soğumasını sağlıyor.

Geliştirilen cam-polimer hibridi malzeme, düşük maliyetle üretilebiliyor ve mutfaklarda kullanılan alüminyum folyolardan sadece biraz daha kalın oluyor. Araştırmacılar bu malzeme kullanılarak büyük yapıları soğutulabileceğini söylüyor. Örneğin bir evin çatısının 10-20 metrekaresini bu malzemeyle kaplayarak yaz günlerinde evin tamamını serin tutmak mümkün olabilir.