Ses Dalgası Tunami Dalgasını Yener mi?

Yayınlanma Bilim ve teknoloji


Okyanus açıklarından hızla kıyıya ilerleyerek ciddi ölçüde can ve mal kaybına yol açan dev tsunami dalgalarını durdurabilecek bir teknoloji bugüne kadar geliştirilemedi.

Ancak geçtiğimiz Ocak ayında Heliyon'da yayımlanan bir çalışma tsunaminin gücünün en azından "karşı saldın" yoluyla biraz olsun kırılabilmesini sağlayacak bir adım niteliğinde.

Cardiff Üniversitesi'nden Usama Kadri'nin bu çalışması, doğru zamanda yayılması sağlanırsa, bir tür ses dalgası olan akustik yerçekimi dalgasının tsunami dalgalarını hizaya getirebileceğini öne sürüyor. Okyanus tabanının derinliklerine ulaşabilen akustik yerçekimi dalgalan yüzlerce kilometrelik bir alana yayılabiliyor ve yüksek hızda uzun mesafeler kat edebiliyor.

Kadri'nin çalışmasına göre iki akustik yerçekimi dalgası suyun içine yönlendirilerek tsunami ile enerji alışverişi yapması sağlanacak. Bu sayede tsunaminin enerjisini dağıtarak dalgaların maksimum yüksekliğini azaltabilecek.

Tsunaminin bu yolla önlenebilmesi şu aşamada yalnızca kuramsal olarak mümkün gibi görünüyor. Nitekim bilim insanları bu iş için gereken yüksek enerjili dalgalan üretmenin yolunu henüz bulmuş değil. Dolayısıyla öne sürülen yöntemin uygulamada nasıl bir sonuç sağlayacağı bilinmiyor. Ancak Kadri'ye göre bu yöntem uygulansaydı 2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen dev tsunami dalgalarının yüksekliği %30 oranında azaltılabilirdi.