Dünyanın İlk Kişiselleştirilebilir Kolyesi

Yayınlanma Bilim ve teknoloji


Yirmi beş yaşındaki Türk girişimci Güney Köse tarafından 2015 yılında kurulan ve merkezi İstanbul’da olan BisouWear, aralarında mühendis ve tasarımcıların da bulunduğu dört kişilik bir ekiple dünyanın ilk kişiselleştirilebilir dijital kolyesi Bisou’yu geliştirdi.

Yaklaşık 3,6 cm çapında yuvarlak bir AMOLED ekranı, Bluetooth 4.1 ve Wi-Fi kablosuz bağlantı seçeneği olan Bisou ülke bayraklarından eğlenceli fotoğraflara, tuttuğunuz takımın fotoğrafından dünyaca ünlü sözleri içeren görsellere kadar yüzlerce tasarım ve GIF barındıran mobil uygulaması ile Bluetooth teknolojisi üzerinden bağlantı kurarak kullanıcısına, istediği görseli kolyenin dijital ekranına yansıtma imkânı sunuyor.

Kullanıcı eğer isterse, uygulamadaki ücretsiz tasarımlarını beğendiği bir tasarımcının özel bir tasarımını belirli bir ücret karşılığında satın alabildiği gibi, kendi çektiği fotoğrafları da kolyenin ekranına yansıtabiliyor.

Özellikle konuşma engelli kullanıcılara kolaylık sağlaması beklenen kolyeyle bu kullanıcıların kendilerini daha rahat ifade etmesi hedefleniyor.

Proje hazırlığı ve tasarımı yaklaşık dokuz ay süren kolye siyah, gümüş ve altın rengi olmak üzere üç renkte üretilmiş. Ön siparişleri İndiegogo kitlesel fonlama platformunda alınan kolyenin 2017 yılının Şubat ayında 150 dolardan satışa sunulması bekleniyor.