İki Kelimeyle Cebinizi Su Terazisine Dönüştürün

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

Pratik yoldan bir su terazisine ihtiyaç duyuyorsanız akıllı telefonunuzdan Google aramasıyla “bubble level” yazmanız yeterli.

Duvara raf çakacaksınız. Hizayı aldınız, ama acaba raf tam olarak düz mü, emin olamıyorsunuz. Veya masanın biraz yamuk olduğunu fark ettiniz, ayağının altına koyacağınız kâğıdın kalınlığını ayarlamanız lazım.

Yakınlarınızda da cep telefonunuzdan başka bir şey yok. Ne yaparsınız? Google, bu ve benzer durumlar için ilginç bir özellik geliştirmiş.

Cep telefonunuzun arama bölümünü açıp “bubble level” yazıp arattığınızda, otomatik olarak sonuçların en üstünde bir su terazisi beliriyor.

Akıllı telefonunuzun pozisyonunu belirlemek için koyulan algılayıcılardan gelen veriyi temel alarak hassas ölçüm yapabilen bu küçük araç sayesinde, telefonu koyduğunuz yüzeyin yere tam olarak paralel olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Her ne kadar benzer işi yapan pek çok uygulama olsa da, kırk yılda bir ihtiyaç duyduğunuzda sizi arama yükleme zahmetinden kurtaracak faydalı bir özellik olmuş. Aklınızda bulunsun.