8K Televizyonlar Hazır, Peki Ya Gözleriniz

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

15 santimlik küçücük cep telefonu ekranlarının 120 ekran televizyonların ötesine geçen çözünürlüklere ulaşmasıyla televizyonlarda Full HD standardını beğenmez olmuştuk. Bunun üzerine Full HD’nin 4 katı çözünürlük sunan 4K standardı geldi ve fiyat seviyesi de bundan birkaç yıl öncesinin Full HD televizyonlarının fiyat bantına oturdu.

Şimdi televizyon sahipleri bu standarda uygun yayınların çoğalmasını beklerken, bu kez endüstri ortaya 8K adını verdiği bir görüntü standardı koydu. Bu standardın çözünürlüğe Full HD’nin tam 16 katı. Üstelik şimdiye kadar hep ön tasarım veya teknolojik güç gösterisi olarak ortaya çıkan örnekleri bu yıldan itibaren piyasada da görmeye başlayacağız.

Gelgelelim, 8K endüstrinin önüne çözülmesi gereken önemli problemler koyacak. Bunların başında da standart HD’nin 16 katı çözünürlüğe sahip görüntülerin aktarılması için gereken bant genişliğinin nasıl sağlanacağı veya bu büyüklükte görüntülerin nerede, hangi depolama alanında saklanacağı geliyor.

Ama bunun da ötesinde, gözün normal izleme koşullarında bu ölçüde yüksek bir çözünürlüğün neden olduğu detay farkını algılayıp algılayamayacağı da tartışılmaya başlandı. Henüz ürünler piyasaya girmedi ama şu an için genel kanı 250 ekran veya daha üstü bir televizyon almayacaksanız bu kadar detayın çok da gerekli olmayacağı yönünde.

Konuya dair bir şeyler okumak isterseniz fortune.com/2015/10/23/tv-resolution adresine bakabilirsiniz.

8K çözünürlüğe sahip televizyonlar, yaygınlaşma sürecinde oyun konsollarının performansından geniş bant bağlantı altyapılarına kadar birçok teknolojiyi daha fazlası için zorlayacak.