Su Tasarrufu Duş Başlığınızdan

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

Kişilerin duş yaparken günlük su tüketimlerini izlemesini kolaylaştıracak bir yol bulmak konusunda süren çabalara bir Fransız tasarım firmasının geliştirdiği duş başlığı son verdi. Bu duş başlığında farklı renklerde yanıp sönen LED ışıklar duş sırasında tükettiğiniz su miktarını öğrenmenizi sağlıyor.

Hydrao isimli akıllı duş başlığındaki LED ışıklar kullanılan suyun hacmine göre renk değiştiriyor. 10 litre su kullanıldığında yeşil, 50 litre su kullanıldığında mor renkte yanan ışıklar, su tüketimiz 50 litrenin üzerine çıktığında kırmızı renkte yanıyor ve artık su kullanmamanız gerektiği anlamına geliyor.

Ortalama bir Amerikalı duş alırken 75- 80 litre su tüketiyor. Buna suyu ısıtmak için kullanılan enerji de eklendiğinde kaynakların bilinçli kullanımına dikkat çekmek gerektiği ortaya çıkıyor.

Akıllı duş başlığını geliştirenler şu an birinci kuşak Hydrao’yu kullanan 1000 kişinin su tüketiminin %25 oranında azalmış olduğunu belirtiyor. Bu teknolojinin diğer bir avantajı da LED ışıklarının yanması için herhangi bir pil ya da elektrik kaynağına ihtiyaç duymaması.

Türbin sistemiyle çalışan bu sistemde güç suyun duş başlığından akışından sağlanıyor. Tüm duş hortumları ile çalışabilen akıllı duş başlığının ikinci kuşağı Şubat ya da Mart ayında 99 dolardan satışa sunulacak.