Uzay Yürüyüşü Erken Bitti

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Tim Peak ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotu Tim Kopra, 15 Ocak’ta gerçekleştirdikleri 4 saat 43  dakikalık uzay yürüyüşünün ardından ani bir kararla Uluslararası Uzay İstasyonu’na geri döndü.

Astronotların uzay yürüyüşü sırasında ne yapacağının öncesinden dakika dakika belli olduğu yürüyüş, astronotlardan Tim Kopra’nın kaskında su bulunduğunu bildirmesi üzerine planlanandan daha kısa sürdü.

Uzay yürüyüşü, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görevini devam ettirebilmesi için istasyonda yapılması gereken bakım ve onarım çalışmalarını gerçekleştirmek üzere yapılacaktı. Bu çalışmalardan biri de istasyonda yer alan ve voltaj regülatörü görevi yapan bir ünitenin değiştirilmesiydi.

Ancak her ne kadar basit bir işlem olsa da bu işlemin yüksek voltajlı güneş panelleri çalışmıyorken yani karanlıkta, Dünya’nın gölgesi Uzay İstasyonu üzerine düştüğünde yapılması gerekiyordu.

Bunun için astronotların yalnızca yarım saati vardı. Çünkü Uzay İstasyonu Dünya etrafındaki dönüşünü 90 dakikada tamamlıyor ve bunun yalnızca yarım saati Dünya’nın karanlık yüzünde geçiyor.

Uzay yürüyüşüne çıkan ikili de bu görevlerini başarıyla yerine getirdi. Ardından Uzay İstasyonu’nun dışında yapılması gereken diğer işler için ayrıldılar.

Ancak bir süre sonra Tim Kopra’nın bildirdiği durum üzerine ikiliden uzay yürüyüşlerini bitirip istasyona dönmeleri istendi. Böylelikle uzay yürüyüşü planlanandan 2 saat daha erken bitirilmiş oldu.