Gerçekten ağrıyor mu yoksa numara mı?

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

Yüz ifadelerini algılama gibi insana özgü yeteneklerde de bilgisayarların gerisinde kalmaya başladık. Bilgisayarlar olasılık hesapları üzerine kurulu stratejilerle satrançta sizi güzelce yenip bir saniyeden kısa zamanda milyonlarca matematik işlemin altından kalkabilir.

Ne de olsa bu onların güçlü olduğu alan. Peki bilgisayar bir insanın yüzüne bakıp o an gerçekten acı mı hissettiğini yoksa numara mı yaptığını anlayabilir mi? Artık anlıyor, üstelik insanlardan daha iyi anlıyor. Bir kaleyi daha kaybediyoruz.

Kaliforniya Üniversitesi’nin bilgisayar tabanlı öğrenme sistemleri konusunda uzman araştırmacılarından Marian Bartlett, bunun için bir yazılım geliştirerek 25 gönüllü denek üzerinde test etmiş. Deneklerin kolunu 1 dakika boyunca buzlu suya daldırarak yüzlerindeki gerçek ağrı tepkisini kayda alan Bartlett, daha sonra aynı deneklerden sanki ağrı hissediyormuş gibi numara yapmalarını istemiş. Ardından topladığı görüntüleri kurguladığı yazılımla analiz etmiş. Kontrol amacıyla da 170 kişilik bir gruba görüntülerdeki kişilerin hangilerinin gerçekten ağrı hissettiğini ayırt edip edemeyeceklerini sormuş.

Sonuç? İnsanların gerçek ağrı ifadesini sahtesinden ayırt edebilme başarısı %55. Bilgisayarda ise bu oran %85. Araştırmaya dair detaylı sonuçları bit.ly/fakepain adresinde bulabilirsiniz.

Dahası var. Bartlett ve ekibinin kurduğu Emotient adlı şirket, Google Glass gözlüklerle uyumlu ilk uygulamasını hayata geçirmek için 6 milyon dolar yatırım yapmış bile. Uygulama, baktığınız kişinin yüz ifadesinden o anda nasıl bir ruh hali içinde olduğunu çözümleyerek size bildirebiliyor. Sistemin özellikle yüz yüze satış ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda kullanılması bekleniyor. Detaylar için emotient.com adresini ziyaret edebilirsiniz.