Video izlerken piliniz çabuk mu bitiyor?

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

Dizüstü bilgisayarlarda video izlerken kimimiz tercih ettiğiniz özel bir yazılım -VLC gibi- kullanıyoruz, kimimiz işi Windows’un (veya kullandığınız bir diğer işletim sisteminin) kendi yazılımına bırakıyoruz. Büyük ihtimalle de hiçbirimiz bugüne dek kullandığımız yazılımın da, tercih ettiğimiz video formatının da pil ömrüne olan etkisini düşünmedik. Meğer düşünmek gerekiyormuş.

Techspot, dizüstü bilgisayarında video izleyen kullanıcıların cihaz pil ömrünün video formatından ve kullanılan oynatıcı yazılımdan nasıl etkilendiğini ölçmek için detaylı bir test gerçekleştirmiş. Sonuçlar beklenmedik ölçüde şaşırtıcı. Örneğin Windows 8.1’in kendi video uygulaması videoyu tek şarjda 8 saate yakın oynatırken, aynı video VLC ile oynatıldığında pilin 4 saatin biraz üzerinde ancak dayandığı görülmüş.

Tıpkı oynatıcıda olduğu gibi video formatlarında da şaşırtıcı farklar söz konusu. Örneğin video formatı olarak H.264 720p kullanan bir videoyu test sistemi üzerinde tek şarjda neredeyse 10 saat seyredebilirken, aynı videoyu XviD 720p formatına dönüştürdüğünüzde 8 saati anca görüyorsunuz. Hele tercihiniz HEVC 1080p olursa, 4 saati biraz geçtiğinizde piliniz tükeniyor.

Özetle video izlerken en iyi pil ömrü H.264 720p formatında, video oynatıcı olarak Windows 8.1’in kendi video uygulaması kullanıldığında elde edilebiliyor. Techspot’un konuya dair detaylı incelemesini techspot.com/article/799-battery-life-analysis-video-playback adresinde bulabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz video görüntüleme yazılımı ve video formatı pil ömrünü ne kadar da etkiliyormuş meğer...