Son Bir Kez Olsun Güneşi Görebilmek İçin

Yayınlanma Bilim ve teknoloji

Teknoloji kavramı her ne kadar çoğu kişi üzerinde soğuk bir izlenim bıraksa da, ara sıra teknolojinin insanın ruhuna dokunacak şekilde yaratıcı kullanımıyla karşılaştığımız da oluyor. Roberta Firstenberg’in hikâyesi de bunlardan biri.

Kanser hastası olan Firstenberg, hastalığın ilerlemesiyle elden ayaktan düşüp evinin bahçesine bile çıkamayacak kadar güçsüz kalınca bilgisayar oyunu tasarımcısı olan torunu Priscilla’nın aklına bir fikir geliyor. Priscilla, 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleri geliştiren Oculus Rift’in yetkililerine durumu anlatan bir mesaj yazarak kendilerinden yardım istiyor. Şirkettekiler konuyla hemen ilgileniyor ve kendisine bir tane örnek ürün gönderiyorlar. Priscilla, gözlüğe Tuscano isimli sanal gerçeklik demosunu yükleyerek büyükannesine takıyor. Böylece kadının sanal dünyada da olsa, yemyeşil kırlarda adım atarak etrafta gezinmesini sağlıyor.

İş bu kadarla da kalmıyor. Priscilla internet üzerinde deneyimlerini paylaştığında başkalarından yeni fikirler gelmeye başlıyor. Bunlardan biri de Google Maps üzerinde yer alan görüntüleri gözlük üzerinden aktarmak. Böylece Priscilla, büyükannesine nereleri ziyaret etmek istediğini ve nereyi özlediğini sorarak görüntüleri Google Maps üzerinden topluyor ve gözlüğe yönlendiriyor. Böylece hastalığı nedeniyle yerinden kalkamayacak durumda olan kadına doğup büyüdüğü mahalleleri, caddeleri yeniden ziyaret etme fırsatı veriyor. Roberta, gözlüğü kullanmaya başladıktan 1 ay kadar sonra hayata gözlerini yumuyor.

Roberta’nın hikâyesi, teknolojinin insan hayatına farklı şekillerde nasıl dokunabileceğine dair son derece dokunaklı bir hikâye. Detayları bit.ly/robertaoculus adresinde okuyabilirsiniz.

Yerinden kımıldayamayan hastaların önünde yepyeni dünyalar açmak için sanal gerçekliğe başvuracağımız günler hayli yakın.